2010./2011.mācību gads

Jau 45.gadu bērnu un jauniešu soļu dipoņa dzirdama namā. Skanīgas balsis un līksmi smiekli piepilda telpas, čaklās rokas šuj, tamborē, griež, līmē, vīlē, slīpē, lipina, zīmē...  Šis mācību gads rit  pagājušo X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noskaņās.

Bauskas novada skolēnu dziesmu un deju svētkus "Es iekrāsoju pasauli" 2010.gada 28.maijā rīkoja Bauskas Bērnu un jauniešu centrs. Svētkos piedalījās 620 dejotāji un 328 koru dalībnieki, koncertā piedalījās viesi no Igaunijas - Antslas ģimnāzijas bērnu koris un deju grupa. 

X Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos no 2.jūlija līdz 11.jūlijam Rīgā no Bauskas novada piedalījās 522 dalībnieki no 23 kolektīviem, t.sk.  80 dalībnieki no Bauskas Bērnu un jauniešu centra - četras grupas kopas "Mēmelīte".

Bauskas amatniecības un mākslas centrs "Bauskas skapis"

Amatniecības un mākslas centrs Bauskas BJC tika veidots, piesaistot Latvijas un Lietuvas pārrobežu projekta finansējumu. Nama pirmajā stāvā pēc plašiem remontdarbiem tika iekārtotas  rokdarbu, kokamatniecības, keramikas,  darbnīcas un izstāžu telpas. Novembrī un decembrī tika rīkotas Vitas Ozoliņas lekcijas "Romantisms mākslā" un "Romantisms Indonēzijā", Jūlijas Šmīreres lekcija "Vircburgas un Ausburgas muzeji". 

Novembrī Bauskas novada skolēni piedalījās eņģeļu gatavošanas darbnīcās. Vairāk nekā 300 eņģeļi, gatavoti no koka, māla, plastmasas, tamborēti un adīti, rotāja Bauskas pilsētas centrālo egli Rātslaukumā.  

Decembrī bija skatāma Birutas Janočko floristikas darbu izstāde. 

Decembra sākumā ikvienam baušķeniekam bija iespēja piedalīties dāvanu gatavošanas darbnīcās. Šūšanas pulciņa vadītāja Maiga Puķīte mācīja, kā no auduma un pērlītēm gatavot skaistas piespraudes un kā piegriezt un sašūt glītus auduma maisiņus dāvanu iesaiņošanai. Pagatavot virtuves dēlīti vai kādu koka dekoru eglītes rotāšanai ierādīja Pēteris Ozols. Tija Bušmane, kura ikdienā ir keramikas darbnīcas vadītāja, šoreiz mālu bija nomainījusi pret piparkūku mīklu un kopā ar apmeklētājiem veidoja piparkūku mājiņas. Kopā ar Sanitu Behmani - Baibakovu varēja apgūt vaska sveču tīšanas mākslu. Sandra Ķisele rādīja, kā veidot smalkas pērļu rotas. Daile Feldmane ierādīja gan  stikla trauku apgleznošanas mākslu,  gan apsveikuma kartīšu gatavošanu. 

 No 15. līdz 17.decembrim šeit notika Johannas Ziemassvētku lielā andele jeb amatnieku darbu tirdziņš, kurā varēja iegādāties vietējo  amatnieku darinājumus: rotaslietas, adījumus, tamborējumus, izšuvumus, saimniecībā noderīgas lietas, gardumus, rotaļlietas. 

2011.gada 10.februārī 45 kārtu jubilejas sveci iesākām veidot kopā ar esošajiem un bijušajiem darbiniekiem.

Laimdota Sala un Benita SvarenieceSmuidra Hiršfelde un Veronika PuķeVeronika Ruķere un Veronika Puķe
Košās un siltās krāsās iezaigojās aizgājušie gadi, pametot atmiņu dzirkstis par pulciņu darbību, par remontiem un nama labiekārtošanu, par pedagogu mērķiem un uzdevumiem, par audzēkņiem, kuriem šeit iegūtais bija pirmais pakāpiens uz turpmākiem sasniegumiem. Tā svarīgākā bijušo darbinieku izteiktā atziņa - viennozīmīgi vispirms bērniem tika mācīta darba mīlestība, mērķtiecība, labestība, sirsnība, nedomājot par politiku.

No kreisās: kokamatniecības skolotājs Pēteris Ozols, metodiķe Veronika Puķe, jaunsargu instruktors Zigurds Kalējs, lietvede Areta Brūvere, improvizācijas teātra "Magno" vadītāja Valda Karnīte, bijusī Bauskas rajona Pionieru nama metodiķe Veronika Ruķere, stikla apgleznošanas, ādas un papīra plastikas skolotāja Daile Feldmane,  bijusī Bauskas rajona Pionieru nama direktore Laimdota Sala,  bijusī Bauskas rajona Pionieru nama metodiķe Smuidra Hiršfelde, keramikas skolotāja Tija Bušmane, ēku un apsaimniekojamās teritorijas pārzinis Arnis Zemturs, apkopēja Gita Sondore, deju kopas "Mēmelīte" vadītāja Ligita Irbīte,  metodiķe un rokdarbu studijas vadītāja Ilze Krieviņa, jaunatnes lietu speciāliste Solvita Jirgensone, Bauskas Bērnu un jauniešu centra direktore Benita Svareniece, koncertmeistare Vija Urbiņa

Tautas dejas

Divdesmito dzimšanas dienu 2011.gada aprīlī svin Bauskas BJC daudzskaitlīgākais kolektīvs – deju kopa „Mēmelīte”. Astoņās vecuma grupās dejo 195 bērni no 3 – 22 gadiem. 

Kolektīvs var lepoties ar to, ka ir koncertējis kopā ar Latvijas labākajiem bērnu Tautas deju ansambļiem „Dzintariņš”, „Zelta sietiņš”, „Uguntiņa” gan Rīgā, gan Bauskā. Ir dejots arī Maestro Raimonda Paula festivālā Mežotnē 1998.gadā.

„Mēmelīte” ir vadošais bērnu deju kolektīvs Bauskas novadā, ko apliecina gan tā plašā darbība, gan skašu rezultāti. Dejotāji regulāri piedalās Valsts Izglītības satura centra un Tautas Mākslas centra rīkotajos pasākumos: „Latvju bērni danci veda” „Lustes dienas” „Lecam pa vecam”, „Ziemassvētku kauss”, „Vilksim košu zelta jostu”. Kopš 1995.gada kolektīvs ir piedalījies četros skolu jaunatnes un divos Vispārējos Latvijas Dziesmu un Deju svētkos. 3.- 4.klašu grupa kļuva par X Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētkos laureātiem.

Dejotājiem, pateicoties vadītājas Ligitas Irbītes  degsmei un uzņēmībai, ir iespēja tikties ar citiem kolektīviem gan Latvijā, gan ārzemēs. Šajos gados atmiņā līdz ar festivāliem ir ierakstīti arī spilgti iespaidi par Igauniju, Nīderlandi, Slovākiju, Turciju, Horvātiju, Čehiju, Poliju, Ungāriju, Vāciju.

Kolektīvam ir arī savas tradīcijas: darbojas kolektīva vecāku dome, mācību gada noslēgumā dejotāji dodas ekskursijās, katru gadu notiek Ziemassvētku pasākumi visu grupu bērniem kopā ar vecākiem.

Septiņpadsmito gadu „Mēmelītē” dejo Toms Olavs, vairāk kā desmit gadus dejo 17 dalībnieki. Jubilejas nozīmību visvairāk apzinās tieši ilggadējie dejotāji, tāpēc šajās dienās uzvirmo atmiņu stāsti, piedzīvotais ikdienā, koncertos, kopīgajos ceļojumos. Dalībnieku atmiņās dejošana ir pašsaprotama lieta. Dziesmu svētki saistās gan ar nebeidzamā lietū izmirkušām pastalām, kad pat tajās ieauti plastmasas maisiņi nelīdz, gan ar pagājušas vasaras nepanesamo karstumu, kad pastalas un zeķes tieši laistītas ar ūdeni. Gan uzstājoties, gan dodoties Dziesmu svētku gājienos zilie T-krekliņi un mēģinājumu bruncīši tiek nomainīti ar glītiem tautas tērpiem. Tad visam ir jābūt perfektam! Kāda dejotāja vēl atceras kreņķi par savu kupli sapīto vainagu, bet gājienā viņa dabūjusi kaut kādu mazo! Tāpat meitenēm vislielāko uzmanību jāpievērš perfektam matu sakārtojumam. 2001.gadā Vaira Vīķe - Freiberga pēc koncerta nākusi klāt un taustījusi bizes: "Vai tiešām īstas?". Atmiņās dzirkstī dažādi niķi un stiķi: par meiteņu kaprīzēm, kad negribas dejot vai roku dot šim vai tam puisim; par mūsu nama bēniņu kāpņu noslēpumu, jo tur nedrīkst kāpt; par negulētām naktīm, kad uz jumta var klausīties kaiju smieklus, lai iemigtu vai varbūt tieši pretēji - neiemigtu, ir jāizgudro smieklīga pasaka, ko pastāstīt meitenēm; par gulēšanu pie ieslēgtas gaismas, jo tumsā tika spēlētas dažādas bučošanās spēles... Prātā ir palikuši aizkustinoši mirkļi par kopīgi dziedātām dziesmām pēc mēģinājuma vai dziesmu minēšana, kad par pareizu atbildi varēja dabūt konfekti. Jauniešu grupas dejotāji tagad saka tā: „Tagad „Mēmelīte” ir vieta, kur atpūsties, satikties un parunāt par visu notikušo. „Mēmelītē” ir tas prieks un smaidi, kas uzlādē visai atlikušajai nedēļai! Tā mums ir vieta, kur izsmieties, izdejoties un izdomāt plānus turpmākajam piektdienas vakaram. Tās ir neaizmirstamas emocijas par skatēs iegūtiem augstiem rezultātiem, par tik ilgi kāroto „Ziemassvētku kausu”! Tā ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa un mīlestība pret deju!”

Deju kopas vadītāja Ligitai Irbītei ir ne tikai profesionāla deju skolotāja un vairāku jaunrades deju autore, bet viņai ir īpašs vaļasprieks - izšūt gleznas krustdūrienā.  Koncertmeistare Vija Urbiņa savukārt darina savdabīgas  apsveikuma kartītes. 

Cik vien iespējams, mūsu dejotāji piedalās pasākumos citos novados. 7. – 12. klašu dalībnieki 18.februârî devās uz ikgadējo dejisko un sportisko pasākumu Engurē ar jestru nosaukumu „Trakā kaza - 2011”, mājas pārvedot titulu – saderīgākie, tas nozīmē - saderīgākie uz skatuves dejas solī. 4.martâ Limbažu Kultūras namā ”Mēmelîte” tikās  draudzības koncertā ar pārējiem 10. Latvijas skolēnu Dziesmu un deju svētku laureātiem. 

Latvju bērni danci veda Jēkabpilī "zem Sprīdīša cepures"

28.maijā Bauskas BJC deju kopas „Mēmelīte” dejotāji devās uz Jēkabpili, kur kopā ar pārējiem 12 Bauskas novada skolu deju kolektīviem piedalītos tautas deju festivālā „Latvju bērni danci veda”. Svētkos no visiem Latvijas novadiem piedalījās 4520 dalībnieki, tai skaitā no Bauskas novada 260 bērni. Mūsu deju kopas vadītāja un metodiķe Ligita Irbīte īpaši šim pasākumam izveidoja novada dejotājiem dinamisku programmu „Reku, šeku, mēs no Bauskas!”, kuru pirms tam visi kolektīvi izdejoja Bauskas pilskalna estrādē.  Festivāla devīze bija "Zem Sprīdīša cepures", tāpēc dienas gaitā dalībniekus pavadīja A.Brigaderes pasaku tēli. Zem Sprīdīša lielās cepures ne tikai dejojām, bet arī piedalījāmies spēlēs, atrakcijās, radošajās darbnīcās. 

Deju kopai ''Mēmelīte" arī vasara ir aktīva. Jūnijs ir ceļojumu, mēģinājumu un koncertu mēnesis ar dalību festivālā Slovākijā.

   
   

Vizuālā un vizuāli plastiskā māksla

Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Bauskas Bērnu un jauniešu centru, pašvaldībām un izglītības iestādēm 2010./2011. mācību gadā organizē vizuālās un lietišķās mākslas konkursu „Lietas un tēli”. Pasākumā organizatoriskos darbus veic Bauskas BJC metodiķe Ilze Kreiviņa. Konkursa dalībnieki parāda esošo lietu pārveidošanos asociatīvos tēlos, rada savdabīgus vides objektus, maskas un tēlus atspoguļo kā viena tēla pārvērtības citā. Neparasti Lieldienu zaķi un daudzkrāsaino čību pavasara ziedi sveicina apmeklētājus, vecie zābaciņi ir pārtapuši brīnišķos ziedu traukos, noklīdušie cimdi pārvērtušies par kaķiem, piepildīts bumbiera sapnis kļūt par helihopteru, akmeņi dodas atklāt pasauli eža kažociņos, bet vislielākais ezis aicina ikvienu doties uz Mākslas dienām...

Aktīvi šajā konkursā piedalās Bauskas Bērnu un jauniešu centra pulciņu dalībnieki skolotāju Dailes Feldmanes, Tijas Bušmanes, Maigas Puķītes, Ilzes Krieviņas, Pētera Ozola vadībā. No18.aprīļa līdz 10.maijam Bauskas muzejā  bija aplūkojama Zemgales novada skolēnu  labāko darbu izstāde no visas Zemgales. Darbus vērtēja Valsts izglītības satura centra žūrija: Valsts izglītības satura centra vecākā referente Areta Raudzepa, mākslinieces Aiva Bumbure un Dagnija Ramane. Laureātu vidū bija Bauskas Bērnu un jauniešu centra pulciņu dalībnieki: Anda Meimere par darbu „Pieci kaķi mežā brauca”, Evelīna Balakāne par darbu „Kanna”, pasniedzēja Daile Feldmane, Niks Edušs par darbu „Mija”, pasniedzēja Tija Bušmane.

Bauskas novada bērnu darbu bija apskatāmi arī veikalā „Rozīte”.

Ikvienu apmeklētāju pārsteidza neparasts skatījums uz ikdienišķām lietām, bērna asprātīgs, mīļš un jautrs priekšstats par lietu nebeidzamo dzīvi un iespējamām pārvērtībām.

Konkursa „Lietas un tēli” kulminācijas pasākums notika 27.aprīlī. To var nosaukt par Kalna ielas mazajiem Mākslas svētkiem. Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzeju, Bauskas Bērnu un jauniešu centru un Tautas namu pildīja bērnu čalas. No 19 tuvākiem un tālākiem novadiem ciemos sabrauca 335 vizuālās un lietišķās mākslas izstādes „Lietas un tēli” dalībnieki ar saviem skolotājiem. Bauskas Bērnu un jauniešu centra pagalmā valdīja liela rosība: jautros dančos, trokšņainākās un klusākās rotaļās visus ciemiņus iesaistīja folkloras kopa „Trejupe”, ikviens varēja pārbaudīt savu veiklību un prasmi šaušanā ar arbaletu, ar interesi skolēni sarunājās un vēroja māksliniekus, kuri ar saviem molbertiem un krāsām bija iekārtojušies vienā no pagalma stūriem un gleznoja Īras Rozentāles vadībā. Bauskas Bērnu un jauniešu centra pedagogi Tija Bušmane, Daile Feldmane, Maiga Puķīte ar lepnumu izrādīja namu, apmeklētāji varēja vērot mūsu pedagogu amatu prasmes, bet knipelēšanas tehniku demonstrēja Sanita Behmane – Baibakova. Visi tika cienāti ar zupu, našķus bija iespējams iegādāties „Snack mobīlī”.  Vizuāli lietišķā māksla ir cieši saistīta arī ar teātri, tāpēc pasākuma dalībnieki noskatījās Jēkabpils pilsētas leļļu teātra „Smilšu kaste” izrādi „Karaļa šovs”, Dārtijas bērnudārza vizuālās mākslas studijas audzēkņu izrādi ”Mazā, sarkanā vistiņa” un Bauskas pilsētas pamatskolas izrādi „Ceļojumā”.

Metodiķe Ilze Krieviņa ne tikai veica visus sagatavošanas un organizatoriskos darbus, bet ir arī izstādes atribūta – „Ceļojošās pogas”- idejas autore. Milzu pogu izgatavoja amatniecības pulciņa skolotājs Pēteris Ozols. Lielo „Ceļojošo pogu” ar mazo Bauskas Bērnu un jauniešu centra podziņu nodevām nākamajiem izstādes organizatoriem – jelgavniekiem, kuri to rīkos 2012.gadā. Pogai laika gaitā būtu jāapceļo visi Zemgales reģiona novadi, kuri pievienos tai pašu gatavotās mazākas podziņas ar konkrētās izstādes tēmu, jo katru gadu konkursam ir cita tematika.

Skatiet: https://www.bauskasdzive.lv/izglitiba/konkursa-lietas-un-teli-nosleguma-sarikojuma-dalibnieki-pulcejas-bauska-8217

Vides aktivitātes

Jauno vides pētnieku forums "Skolēni eksperimentē" 15.februārī Bauskā un 12.martā Rīgā

Bauskas bērnu un jauniešu centrā  2011.gada15. februārī  metodiķes Veronikas Puķes rīkotajā jauno vides pētnieku forumā «Skolēni eksperimentē» pulcējās  13 skolēni no četrām skolām ar septiņiem dažādiem pētījumiem. Ozolaines pamatskolas 8.klases skolniece Liene Bokmane, pētot cinka ķīmisko aktivitāti salīdzinājumā ar varu, bija izaudzējusi dekoratīvu vara koku zilzaļā šķidrumā. Bauskas 1.vidusskolas skolnieces Lauma Meimere un Loreta Straumane ir gatavas ar savu īpašo ziepju gatavošanas recepti līdzās pastāvēt jebkurai citai analogai ražotnei. Griķu pamatskolas 2.klases skolēni prezentēja savdabīgu barometru un termometru. Bauskas pilsētas pamatskolas skolnieces Karolīna Auziņa un Elisone Kriščune eksperimentēja ar ziedu krāsu toņiem.  Viņu klases biedrs Jānis Mašals  vēroja, kas garšo putniem ziemā barotavā, bet 9.klases skolniece Ance Žubēre pētīja coca-colas iedarbību uz dažādām vielām. 

Visi foruma dalībnieki saņēma Bauskas BJC pateicības, Latvijas Dabas muzeja Izglītības nodaļas vadītāj Diāna Meiere dāvināja ieejas kartes muzejā. Pēc pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīties, kādi eksperimenti notiek "Klippan- Saule" Bauskas ražotnē.

Ances Žubēres un Jāņa Mašala eksperimenti tika izvirzīti uz forumu Ķīmijas fakultātē, Rīgā, 12.martā, kur pulcējās 75 skolēni, lai veiktu 42 dažādus eksperimentus, kā arī ar lielu interesi vērotu profesionālu ķīmiķu eksperimentus.

Vides izziņas spēļu konkurss "Iepazīsti vidi!"  8.martā

Lai sekmētu skolu jauniešos izpratnes rašanos par Baltijas jūru, tās problēmām un popularizētu vides izglītību, konkursa tēma bija "Baltijas jūra". Bauskas Bērnu un jauniešu centra zālē iepazināmies un izmēģinājām piecas spēles. Uz spēļu izvērtēšanas otro kārtu ceļazīmes saņēma Bauskas 1.vidusskolas  10.a klases komandas ar spēlēm "Baltijas jūra" un "Dzintara meklējumos", kā arī Pilsrundāles vidusskolas filiāles Bērsteles pamatskolā 6.klases skolēnu spēle "Ceļojums apkārt Baltijas jūrai".

Bauskas BJC audzēkņi 19.aprīlī sadarbībā ar Latvijas valsts mežiem devās uz Lambārti, kur izlika putnu būrus. 

   

Makulatūras un izlietoto bateriju vākšana

Šī mācību gada sākumā Bauskas BJC pieteicās makulatūras vākšanas konkursā „Tu vari izglābt…” un izlietoto bateriju vākšanas konkursā „Būsim atbildīgi”. Gandrīz visu pulciņu dalībnieki piedalījās šajā akcijā, savācām 230 kg makulatūras un 197 kg izlietoto bateriju. 26 aktīvākajiem dalībniekiem un BJC skolotājiem bija lieliska iespēja piedalīties konkursa svētku pasākumā Mežaparkā 21.maijā. Mūs sagaidīja Zaļās jostas Ezis Jostiņš, Rīgas mežu Zīļuks, Latvijas valsts mežu Cūkmens un Mammadaba, Meža tēli un Latvijas Finiera Bērzs. Gan bērni, gan pieaugušie ar prieku iesaistījās dažādās radošajās darbnīcās, spēlējoties ar krāsainām smiltīm, gatavojot atklātnītes vai nozīmītes, meistarojot putnu būrus, piedaloties atrakcijās un interaktīvās spēlēs. Pasākumā uzstājās pazīstami mākslinieki – Aisha, Jānis Stībelis, grupa „Triānas parks” un Liepājas cirka studija.  Bauskas BJC par savu veikumu saņēma „Zaļās jostas” pateicības un iespēju pasākuma dalībniekiem apmeklēt Zooloģisko dārzu ar 50% atlaidi, ko ar lielu prieku izmantojām. 

TEĀTRIS

 Teātru festivāls „Kustības turpinājums” notika Rīgā no 1. -3. jūlijam. Tajā piedalījās Bauskas un Rundāles novadu skolēni. Teātra jomu novados koordinē Bauskas BJC metodiķe Veronika Puķe. 22. februārī Bauskas BJC notika skatuves runas konkurss, kurā bija pieteikušies 53 dalībnieki, kurus  vērtēja festivāla projekta vadītāju Dace Jurka, aktieris Rihards Lepers un Iecavas vidusskolas skolotāja Maruta Lasmane.  Reģionālajā skatē Dobelē piedalījās Bauskas pilsētas pamatskolas skolēni Dinija Salasgrāve un Mārtiņš Roberts Ābols, Vecsaules pamatskolas skolnieki AndriS Kāposts un Viktors Stankevičs, Pilsrundāles vidusskolas struktūrvienîbas Svitenes pamatskolas skolniece Laura Jonase, Codes pamatskolas skolnieks Didzis Jonāns, Bauskas 1.vidusskolas skolnieces Kristiāna Paula Lībiete un Lelde Šarķe. 24.februārī Bauskas Tautas namā varēja noskatīties 6 izrādes, no kurām Zemgales novada skatē  piedalījās Mežotnes internātvidusskolas teātra pulciņš ar H. Paukša lugu „Pavļiku gaidot”, Bauskas pilsētas pamatskolas drāmas pulciņš ar Z. Ezeriņas lugu „Ceļojumâ” un Pilsrundāles vidusskolas struktūrvienības Svitenes pamatskolas dramatiskais pulciņš“ Atslēdziņa” ar A. Kronennberga lugu “Tuntuļu Jurītis.

1.martā notika anekdošu konkurss "Anekdošu virpulis", kurā piedalījās Bauskas 2.vidusskolas, Mežotnes pamatskolas un Mežotnes internātvidusskolas skolēni.   1.aprīlī Latviešu biedrības namā  pieci baušķenieki smīdināja gan žūriju, gan sacentās ar pārējiem 32 konkursa „Anekdošu virpulis - 2011” dalībniekiem.   Katrs dalībnieks saņēma kādu titulu: Mazā smīdinātāja – Bauskas 2.vidusskolas skolniece Amanda Savicka, Lielie smīdinātāji – Mežotnes internātvidusskolas skolēni Andis Murelis un Ņina Borisēviča, Dižās smīdinātājas – Bauskas 2.vidusskolas skolniece Nikola Vecele un Mežotnes internātvidusskolas skolniece Santa Zvejniece, pie tam Santa saņēma pasākumu sponsoru – veikalu tīkla „Maxima” - simpātiju balvu.